Saturday, 2 March 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PEMULIHAN DARJAH 2


RPH BAHASA MELAYU PEMULIHAN TAHUN 3
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU PEMULIHAN

Kelas                        : 2 Delima
Pembelajaran         : Bahasa Melayu
Hari                            : Khamis
Tarikh                       : 1 Mac 2012
Masa                         : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid       : 7 Orang (4 Lelaki, 3 Perempuan)
Tajuk                        : Buah-buahan
Kemahiran               : Mengenal Warna

Objektif / Hasil Pembelajaran     :
Pada akhir pembelajaran murid dapat ;
1.    Mengenal nama buah-buahan
2.    Mengenal warna buah-buahan

Pengisian Kurikulum :
Sistem Bahasa :
(i)    Sebutan dan intonasi       : Membaca dengan sebutan dan intonasi betul.                     :
Kemahiran Bernilai Tambah
(i)    Pembelajaran Konstruktivisme
(ii)  Kecerdasan Pelbagai
(iii) Belajar Cara Belajar
(iv) Kemahiran Berfikir

Strategi Pengajaran dan Pembelajaran : Pendekatan Berpusatkan Murid



Penekanan Konsep 5P :
(i)    Penggabungjalinan : kemahiran mendengar dan bertutur, membaca
(ii)  Penilaian                  : Lembaran kerja

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
(i)    Bahan Multimedia : LCD, Laptop, Slaid
(ii)  Bahan Bercetak      : Petikan rencana, Lembaran kerja
(iii) Bahan Maujud        : Model buah-buahan
(iv) Kad gambar buah-buahan, kad warna, warna krayon

Pengetahuan Perlu Ada :
Murid pernah makan buah-buahan



















AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH / FASA / MASA
ISI PELAJARAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
CATATAN

Set Induksi
(5 minit)

Model buah-buahan
·     Buah epal
·     Buah pisang
·     Buah anggur
·     Buah oren


·     Guru memasukkan model buah epal, buah pisang, buah anggur serta buah oren ke dalam kotak sebelum sesi pengajaran.
·     Guru mengarahkan setiap murid mengambil sebiji buah di dalam kotak tersebut dan memberitahu nama buah itu.
·     Guru meminta murid menyebut nama buah-buahan tersebut secara beramai-ramai.
·     Kemudian, guru bertanya kepada murid sama adakah mereka pernah makan buah-buahan tersebut.
·     Guru mengaitkan dengan isi pelajaran hari ini. Murid akan belajar mengenal warna buah-buahan sambil guru menunjukkan satu persatu buah-buahan yang di maksudkan (buah epal, buah pisang dan buah oren).


BBM
model buah-buahan
·     Buah epal
·     Buah pisang
·     Buah anggur
·     Buah oren



Langkah 1
(15 minit)

Warna-warna
·     Buah epal – warna merah
·     Buah pisang – warna kuning
·     Buah anggur – warna unggu
·     Buah oren – warna oren



·     Guru menunjukkan satu persatu buah-buahan itu dan menyebut warna buah-buahan tersebut.
·     Guru meminta murid secara beramai-ramai memberitahu warna buah yang guru tunjukkan di hadapan.
·     Kemudian, guru mengarahkan setiap murid secara individu menyebut semula warna buah yang guru tunjukkan kepada murid berkenaan.


·     Guru dan murid bersama-sama menyebut satu persatu warna buah yang berada di hadapan sambil guru melekatkan kad gambar buah-buahan itu di papan tulis.


Mengintergrasi Maklumat

Langkah 2
(10 minit)

Kad Warna
·     Kad warna merah
·     Kad warna kuning
·     Kad warna unggu
·     Kad warna oren

merah
ungu
oren
kuning
 












·     Guru menunjukkan kad warna merah, kuning dan oren sambil menyebut nama setiap warna tersebut.
·     Guru memilih secara rawak beberapa orang murid dan meminta mereka memadankan kad warna dengan kad perkataan warna merah, kuning, ungu dan oren di papan tulis.


BBM
Kad Warna
Kad Perkataan

Langkah 3
(10 minit)

Aktiviti
·     memadankan kad warna dengan kad gambar





·     Guru melekatkan pula gambar buah epal, pisang dan buah oren yang tidak berwarna di papan tulis dan meminta murid memberitahu nama buah itu.
·     Guru meminta beberapa orang murid memadankan gambar buah-buahan yang tidak berwarna itu dengan kad warna.
·     Murid yang berjaya memadankan gambar buah yang tidak berwarna dengan kad warna yang betul akan diberikan buah yang sebenar.







BBM
Kad Gambar

Langkah 4
(15 minit)

Cerita
·     Kisah Anak Itik Yang Gembira





Latihan dengan Bimbingan:
·     Guru bercerita kisah ‘Anak Itik Yang Bergembira’
·     Guru bertanyakan kepada murid apakah pengajaran yang terdapat dalam cerita tersebut
·     Guru bersoaljawab dengan murid





Langkah 5
(15 minit)

Penilaian
·     Lembaran kerja





Latihan dengan Bimbingan:
·     Guru memberi murid gambar buah-buahan (garisan titik-titik).
·     Guru menyuruh murid menyambung garisan titik-titik tersebut (guru membimbing murid yang lemah).

Latihan Kendiri:
·     Guru mengarahkan setiap murid mewarna gambar buah-buahan yang telah dilengkapkan.


BBM
Lembaran kerja

Penutup
(5 minit)

Nilai-nilai murni

·     Guru meminta murid menyebut semula nama buah-buahan yang di pelajari tadi.
·     Guru menunjukkan buah epal, buah pisang dan buah oren satu demi satu sambil meminta murid beramai-ramai menyebut warna buah-buahan tersebut.
·     Guru merumuskan pelajaran hari ini.



No comments:

Post a Comment